Komplexní výpočty dovolené pro rok 2024 – názorné ukázky výpočtů

4 h 19 min.22Doslovný přepis záznamuMožnost stažení podkladů
img
play Přehrát ukázku
Školení má za cíl podrobně objasnit principy stanovení nároku na dovolenou z pohledu praktického provádění v druhém roce trvání koncepčních změn ve výpočtu a poskytování dovolené na hodiny. Výklad bude zaměřen nejen na rozbor jednotlivých příslušných paragrafů upravující nároky na dovolenou, ale především na praktické výpočty dovolených v rámci různých situací, se kterými se zaměstnavatelé setkávají.

Témata

 • Výměra dovolené Základní výměra dovolené, výměra u zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109, výměra dovolené u pedagogů, tzv. další benefitní dovolená – kolektivní smlouva, vnitřní firemní předpis.
 • Dovolená za kalendářní rok a její poměrná část Podmínky nároku na dovolenou v rámci kalendářního roku – existence pracovního poměru – délka trvání, navazování pracovních poměrů a vliv na délku dovolené. Více pracovních poměrů u jednoho zaměstnavatele. Výpočet délky dovolené – týdenní pracovní doba a její zásadní vliv na výpočet dovolené, podmínky nároku na výpočet poměrné části dovolené, změna týdenní pracovní doby během kalendářního roku. Zjištění průměrné délky týdenní pracovní doby při změnách úvazku. Zásadní principy zaokrouhlování dovolené. Specifické případové studie u výpočtu dovolené u pedagogických pracovníků. Řada ukázek výpočtu délky dovolené.
 • Dodatková dovolená Kategorie zaměstnanců, kterým náleží dodatková dovolená. Jasný výčet prací zvlášť obtížných podle § 215 Zákoníku práce. Nové okruhy rizikových prací. Délka dodatkové dovolené a její výpočet. Čerpání dodatkové dovolené. Názorné příklady.
 • Doby, které se považují jako doba odpracovaná Překážky v práci na straně zaměstnanců, zaměstnavatelů. Dávky nemocenského pojištění a jejich zápočet pro nárok na roční dovolenou. Mateřská dovolená, jako doba odpracovaná. Rodičovská dovolená a její zápočet. Mateřská dovolená z roku do roku. Dovolená, jako doba odpracovaná a její vliv na výpočet dovolené. Zásadní příklady výpočtu u těchto specifických situací.
 • Samotné čerpání dovolené, náhrada za dovolenou Plánování a rozvrh čerpání dovolené, určování čerpání dovolené zaměstnavatelem zaměstnanci, určení čerpání dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené, hromadné čerpání dovolené, převod dovolené z roku do roku – zásadní důležité postupy, které musí zaměstnavatel dodržet, čerpání dovolené v den státem uznaného svátku,, přerušení dovolené – nemoc, ošetřovné, karanténa, atd. . Případy, kdy dojde k přečerpání dovolené a jak řešit tyto případné přeplatky na dovolené. Kdy je možné poskytnout náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou tzv. proplacení dovolené
 • Krácení dovolené Zásadní zúžení situace, kdy krátit dovolenou a to jen za neomluvenou absenci. Postup zaměstnavatele, při krácení dovolené pro neomluvenou absenci. O kolik hodin se krátí dovolená.. Principy, které musí zaměstnavatel dodržet při krácení dovolené.
 • Nově výpočet dovolené u dohod o provedení práce a pracovní činnosti od 1.1.2024!
 • Závěr školení, dotazy posluchačů.
alt tmp

Zdeněk Křížek

Pan Zdeněk Křížek je absolventem obchodní akademie. Do roku 1997 pracoval ve vedoucích pozicích na České správě sociálního zabezpečení. Od roku 1998 působí jako osoba samostatně výdělečně činná a od roku 2008 statutární zástupce společnosti DAKREZ s.r.o.. V této společnosti se zabývá zpracováním mzdového účetnictví, personalistikou a pracovněprávním poradenstvím. Dále pak pořádáním certifikovaných rekvalifikačních kurzů pro začínající mzdové účetní a personalisty.

Od roku 2003 je lektorem a autorem několika odborných článků pro renomované agentury - ANAG, Wolter-Kluwer, Dashoffer, Odborconsult, Institut svazu účetních, AZ-personalistika, Accont-consult, Economicz, VOX, W-studio, AZ personalistika, Integra-centrum, AVD-Náchod, IN-akademie Pardubice, Hospodářská komora ČR. Své zkušenosti tak uplatňuje již několik let při vedení odborných seminářů a certifikovaných kurzů pro mzdové účetní, personalisty, podnikatele a zaměstnavatele.

Všechna školení lektora (43)

Co říkají naši zákazníci

CESORG spol. s.r.o.
Ing. Alois Tuháček
Věrný předplatitel od roku 2014
Jednatel firmy CESORG spol. s.r.o.

"Jsem spokojen s úrovní a tématy seminářů. Totéž říkají kolegyně. Děkuji za vaší práci. Díky Videolektoru se nám daří zvyšovat kvalitu naší práce. V roce 2018 jsme stali nejlepší účetní firmou."

Bc. Elena Vontorková
Bc. Elena Vontorková
Věrná předplatitelka od roku 2013
Majitelka účetní firmy Pamdata

„Předplatné pro mne znamená záruku profesionálního výkladu, na který se mohu spolehnout, obrovskou úsporu času, souběžný výkon rutinní práce při poslechu a kvalitní informace pro mou práci."

Ludmila Štefechová
Ludmila Štefechová
Věrná předplatitelka od roku 2013
Účetní poradce na volné noze

„Předplatné pro mne znamená být informovaná v daleko širší oblasti za podstatně nižší finanční náklady a hlavně s časovou úsporou, protože některé oblasti nevyužívám ve své práci tak často, ale přesto je občas musím řešit. Na samostatné školení se mi na toto téma nevyplatí jet a takto si můžu daný problém vyhledat přímo v záznamu.“

Jak pracovat s videozáznamem

1

KROK 1

Videozáznam můžete sledovat kdekoliv, kde máte přístup k internetu. Stačí se jen přihlásit k vašemu uživatelskému účtu. Můžete jej sledovat přímo na webu Videolektora nebo si záznam stáhnout a pustit třeba na cestách nebo na chatě.

2

KROK 2

Každý videozáznam je pro vás připraven ke zhlédnutí do 5 pracovních dní od živého vysílání školení. Jakmile bude videozáznam online, upozorníme vás e-mailem. Přehled nově vydaných videozáznamů, uvidíte také po přihlášení k vašemu uživatelskému účtu.

3

KROK 3

Celý videozáznam obsahuje zpravidla víc jak 3 hodiny plné informací. Můžete si jej pustit od první do poslední minuty, ale také si jednoduše vyberete díky obsahu nebo prezentaci pod videem jen určitou část, která vás zajímá.

Videolektor nabízí

tmp -ikona

Dotazy po skončení školení

I po ukončení školení můžete pokládat dotazy a vést tak diskuse jak mezi sebou, tak s našimi specialisty a občas i přímo s lektorem. Nově vám na dotazy odpovídá také náš Honza - virtuální poradce, který poskytne odpověď na dotaz ihned.

tmp -ikona

Účast na živých vysíláních

Nadcházejících školení se můžete zúčastnit online a v průběhu můžete pokládat lektorovi živé dotazy. Stačí se na ně předem přihlásit. Po skončení budou k dispozici jak záznam, tak veškeré materiály.

tmp -ikona

Pokročilé vyhledávání

Díky pokročilému vyhledávání v zákaznické sekci můžete jednoduše nalézt informace napříč školeními a dotazy od zákazníků.

tmp -ikona

Minimálně 50 nových školení

Během 12 měsíců připravíme minimálně 50 nových školení, která se budou týkat změn v zákonech a předpisech, ale také nabídnou výklad postupů a praktické příklady."

tmp -ikona

Interaktivní testy

Pro ověření znalostí k dané problematice slouží interaktivní testy. Ihned obdržíte výsledky a můžete se v záznamu podívat na ty pasáže, ve kterých jste chybovali.

tmp -ikona

Neomezené přehrávání

Záznamy z školení spustíte v libovolném prohlížeči přímo na vašem počítači, tabletu nebo chytrém telefonu. A přehrát si je můžete kolikrát budete potřebovat.

img
play Přehrát ukázku
3 570 Kč
2 950 Kč bez DPH
Koupit školení Předplatné

Koupí školení získáte:

 • Neomezený přístup k videozáznamu
 • Prezentaci a materiály od lektora
 • Doslovný přepis záznamu školení
 • Test k ověření znalostí
 • Přístup do online poradny
Pro spuštění videozáznamu potřebujete jen internetové připojení a běžný počítač