Mzdové a platové nároky zaměstnanců nejen za výkon práce 2024

4 h 9 min.23Doslovný přepis záznamuMožnost stažení podkladů
img
play Přehrát ukázku
Školení má za úkol prohloubit znalosti personalistů a mzdových účetních s povinností zaměstnavatele vyplácet zaměstnancům mzdu, plat nebo odměnu za řádnou odpracovanou dobu, event. náhrady za doby případných neodpracovaných hodin ze svých určených směn. Lektor bude analyzovat na konkrétních příkladech správné postupy v souladu se Zákoníkem práce, ale i dalšími zákonnými předpisy.

Témata

  • Povinnosti zaměstnavatelů seznámit zaměstnance s výší jeho mzdy, platu nebo odměny. Způsoby odměňování u soukromé sféry – hodinová mzdy, měsíční mzda, a další možné formy. Určení mzdy, platu – mzdovým, nebo platovým výměrem. Princip nejnižší úrovně minimální nebo zaručené mzdy. Sjednání smluvní mzdy. Obsah vnitropodnikových směrnic o odměňování. Zařazování zaměstnanců odměňovaných platem.
  • Řádné vedení evidence o pracovní době, jako základní podklad pro výpočet mzdy, platu, nebo odměny. Pojmy – evidence docházky, a evidence o odpracované době, její obsah dle § 96 Zákoníku práce. Elektronický systém, a případné vedení formou tzv. docházkových listů – papírová evidence. Evidence odpracované doby u DPP a DPČ. Archivace. Sjednání kratší pracovní doby a poměrné snížení mzdy, nebo platu. Výkon práce nad tuto kratší pracovní dobu.
  • Mzda, plat nebo odměna za skutečný výkon práce. Povinnosti zaměstnavatele při zajištění výplaty zaměstnanci za jeho práci. Obsluha mzdy, platu nebo odměny – výplatní termín, splatnost, vydání dokladu o výplatě. Individuální postupy při provedení výplaty – v hotovosti pokladnou, převodem na jeden účet určený zaměstnancem. Doporučené vzory ujednání zaměstnavatel – zaměstnanec.
  • Výkon práce nad stanovenou pracovní dobu, směna v noci, o víkendu ve státem uznaném svátku a ztíženém pracovním prostředí. Mzda, plat, odměna. Zásady při práci v mimořádné směně – práce přesčas a poskytnutí příplatku, nebo náhradního volna za práci přesčas. Dohoda o přihlédnutí práce přesčas místo příplatku nebo náhradního volna. Možný limit práce přesčas. Zákaz práce přesčas těhotným ženám! Mimořádná práce ve dnech pracovního klidu a poskytnutí stravného místo stravenek, nebo stravenkového paušálu – rozbor § 152 Zákoníku práce. Směna určená v noci – povinnosti zaměstnavatele (zdravotní způsobilost zaměstnance, dodržení BOZP), příplatek za noc a to i za zlomky hodin. Státem uznaný svátek, který připadl na jinak obvykle pracovní den zaměstnance – rozbor variant ( náhrada mzdy, plat, náhradní volno, nebo příplatek). Noční směna, která začne ve státem uznaný svátek a končí v další den, nebo směna která přechází do dne, kdy je již státem uznaný svátek a otázka poskytnutí příplatku za svátek. Názorné příklady! Práce o víkendu a zákonné příplatky – mzda, plat. Ztížené pracovní prostředí a určení příplatku dle Zákoníku práce a Nařízení vlády. Příplatek za rozdělenou směnu. Další zákonné příplatky k platu – zvláštní příplatek, příplatek za vedení. Odměna za pohotovost. Kumulace těchto příplatků. Desítky názorných příkladů výpočtů.
alt tmp

Zdeněk Křížek

Pan Zdeněk Křížek je absolventem obchodní akademie. Do roku 1997 pracoval ve vedoucích pozicích na České správě sociálního zabezpečení. Od roku 1998 působí jako osoba samostatně výdělečně činná a od roku 2008 statutární zástupce společnosti DAKREZ s.r.o.. V této společnosti se zabývá zpracováním mzdového účetnictví, personalistikou a pracovněprávním poradenstvím. Dále pak pořádáním certifikovaných rekvalifikačních kurzů pro začínající mzdové účetní a personalisty.

Od roku 2003 je lektorem a autorem několika odborných článků pro renomované agentury - ANAG, Wolter-Kluwer, Dashoffer, Odborconsult, Institut svazu účetních, AZ-personalistika, Accont-consult, Economicz, VOX, W-studio, AZ personalistika, Integra-centrum, AVD-Náchod, IN-akademie Pardubice, Hospodářská komora ČR. Své zkušenosti tak uplatňuje již několik let při vedení odborných seminářů a certifikovaných kurzů pro mzdové účetní, personalisty, podnikatele a zaměstnavatele.

Všechna školení lektora (43)

Co říkají naši zákazníci

CESORG spol. s.r.o.
Ing. Alois Tuháček
Věrný předplatitel od roku 2014
Jednatel firmy CESORG spol. s.r.o.

"Jsem spokojen s úrovní a tématy seminářů. Totéž říkají kolegyně. Děkuji za vaší práci. Díky Videolektoru se nám daří zvyšovat kvalitu naší práce. V roce 2018 jsme stali nejlepší účetní firmou."

Bc. Elena Vontorková
Bc. Elena Vontorková
Věrná předplatitelka od roku 2013
Majitelka účetní firmy Pamdata

„Předplatné pro mne znamená záruku profesionálního výkladu, na který se mohu spolehnout, obrovskou úsporu času, souběžný výkon rutinní práce při poslechu a kvalitní informace pro mou práci."

Ludmila Štefechová
Ludmila Štefechová
Věrná předplatitelka od roku 2013
Účetní poradce na volné noze

„Předplatné pro mne znamená být informovaná v daleko širší oblasti za podstatně nižší finanční náklady a hlavně s časovou úsporou, protože některé oblasti nevyužívám ve své práci tak často, ale přesto je občas musím řešit. Na samostatné školení se mi na toto téma nevyplatí jet a takto si můžu daný problém vyhledat přímo v záznamu.“

Jak pracovat s videozáznamem

1

KROK 1

Videozáznam můžete sledovat kdekoliv, kde máte přístup k internetu. Stačí se jen přihlásit k vašemu uživatelskému účtu. Můžete jej sledovat přímo na webu Videolektora nebo si záznam stáhnout a pustit třeba na cestách nebo na chatě.

2

KROK 2

Každý videozáznam je pro vás připraven ke zhlédnutí do 5 pracovních dní od živého vysílání školení. Jakmile bude videozáznam online, upozorníme vás e-mailem. Přehled nově vydaných videozáznamů, uvidíte také po přihlášení k vašemu uživatelskému účtu.

3

KROK 3

Celý videozáznam obsahuje zpravidla víc jak 3 hodiny plné informací. Můžete si jej pustit od první do poslední minuty, ale také si jednoduše vyberete díky obsahu nebo prezentaci pod videem jen určitou část, která vás zajímá.

Videolektor nabízí

tmp -ikona

Dotazy po skončení školení

I po ukončení školení můžete pokládat dotazy a vést tak diskuse jak mezi sebou, tak s našimi specialisty a občas i přímo s lektorem. Nově vám na dotazy odpovídá také náš Honza - virtuální poradce, který poskytne odpověď na dotaz ihned.

tmp -ikona

Účast na živých vysíláních

Nadcházejících školení se můžete zúčastnit online a v průběhu můžete pokládat lektorovi živé dotazy. Stačí se na ně předem přihlásit. Po skončení budou k dispozici jak záznam, tak veškeré materiály.

tmp -ikona

Pokročilé vyhledávání

Díky pokročilému vyhledávání v zákaznické sekci můžete jednoduše nalézt informace napříč školeními a dotazy od zákazníků.

tmp -ikona

Minimálně 50 nových školení

Během 12 měsíců připravíme minimálně 50 nových školení, která se budou týkat změn v zákonech a předpisech, ale také nabídnou výklad postupů a praktické příklady."

tmp -ikona

Interaktivní testy

Pro ověření znalostí k dané problematice slouží interaktivní testy. Ihned obdržíte výsledky a můžete se v záznamu podívat na ty pasáže, ve kterých jste chybovali.

tmp -ikona

Neomezené přehrávání

Záznamy z školení spustíte v libovolném prohlížeči přímo na vašem počítači, tabletu nebo chytrém telefonu. A přehrát si je můžete kolikrát budete potřebovat.

img
play Přehrát ukázku
3 570 Kč
2 950 Kč bez DPH
Koupit školení Předplatné

Koupí školení získáte:

  • Neomezený přístup k videozáznamu
  • Prezentaci a materiály od lektora
  • Doslovný přepis záznamu školení
  • Test k ověření znalostí
  • Přístup do online poradny
Pro spuštění videozáznamu potřebujete jen internetové připojení a běžný počítač